Μεγάλη ικανοποίηση: Το πρώτο πόνημα του ΕΑΤΤ, νεογέννητο, κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία. Και είναι αποτέλεσμα αγαστής και ανιδιοτελούς συνεργασίας, εμπιστοσύνης και αγάπης. Εις πείσμα μιας εποχής που καλλιεργεί την εσωστρέφεια, την αδράνεια και τον ωφελιμισμό και μιας χώρας που, θεσμικά, εχθρεύεται τα Γράμματα και τις Τέχνες, το ΕΑΤΤ στοχεύει στη σύνδεση έρευνας και εκπαιδευτικής διαδικασίας και σε έργα καλά καγαθά. Και συσπειρώνει παλαιούς και νέους ερευνητές, διδάσκοντες, φοιτητές και συγγραφείς που τους συνδέει το πάθος της έρευνας και η αγάπη για το αντικείμενό τους.

Το πρώτο βιβλίο της σειράς Εξ Αρχείων, με τον “παλίμψηστο” τίτλο του αναδεικνύει το εξαιρετικό κριτικό έργο του Άρη Μαραγκόπουλου, του οποίου το αρχείο απόκειται στο ΕΑΤΤ.

[smartslider3 slider=10]

Με αφορμή την κυκλοφορία της νέας αυτής έκδοσης, η καθηγήτρια του τμἠματος Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών και διευθύντρια του ΕΑΤΤ, Κατερίνα Κωστίου, έδωσε συνέντευξη στην εφημερίδα Πελοπόννησο.