Σας ενημερώνουμε για το πρόγραμμα του Colloquium νεοελληνικής και συγκριτικής φιλολογίας για το Εαρινό εξάμηνο 2017.

22. 2. 2017: Θανάσης Αγάθος, επίκουρος καθηγητής νεοελληνικής φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας (ΕΚΠΑ): «Ο ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΞΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Η ΕΒΔΟΜΗ ΤΕΧΝΗ».
Συνομιλήτρια: Γεωργία Γκότση, αναπληρώτρια καθηγήτρια νεοελληνικής και συγκριτικής φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Πατρών).

15. 3. 2017: Έλλη Φιλοκύπρου, αναπληρώτρια καθηγήτρια νεοελληνικής φιλολογίας, Τμήμα Επικοινωνίας και ΜΜΕ (ΕΚΠΑ): «ΝΗΣΙΔΑ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΤΟΥ ΧΑΜΟΥ ΝΗΣΙΔΑ: ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ, ΧΩΡΟΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΗ ΕΝ ΓΗ ΑΛΜΥΡΑ ΤΟΥ ΒΥΡΩΝΑ ΛΕΟΝΤΑΡΗ».
Συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου, καθηγήτρια νεοελληνικής φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Πατρών).

22. 3. 2017: Γιάννης Παπαθεοδώρου, «ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΤΟΝ Κ. Π. ΚΑΒΑΦΗ», αναπληρωτής καθηγητής, Τμήμα Φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων).

5. 4. 2017: Αλεξάνδρα Σαμουήλ, αναπληρώτρια καθηγήτρια νεοελληνικής φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Κύπρου):  «ΑΡΙΘΜΟΛΟΓΙΑ, ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΗΣΗ».
Συνομιλήτρια: Άννα Κατσιγιάννη, επίκουρη καθηγήτρια συγκριτικής φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Πατρών).

26. 4. 2017:Ιωάννα Ναούμ, επίκουρη καθηγήτρια, Τμήμα Φιλολογίας (ΑΠΘ): «ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΠΑΡΡΗΓΟΠΟΥΛΟΣ: ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΝΟΣ ΛΗΣΤΟΥ, ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΕΝΟΣ ΠΟΙΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ».

10. 5. 2017: Στέση Αθήνη, επίκουρη καθηγήτρια νεοελληνικής φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Πατρών): «Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ: ΟΙ ΒΙΟΓΡAΦΙΕΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΩΝ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΥΠΟ ΤΟΥ 19oυ ΑΙΩΝΑ».