Πρόγραμμα Colloquium Νεοελληνικής και Συγκριτικής φιλολογίας (Εαρινό εξάμηνο 2018)

Με χαρά σας ανακοινώνουμε το πλούσιο και πολυθεματικό πρόγραμμα των διαλέξεων, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν, κατά το εαρινό εξάμηνο 2018, στη Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης του Πανεπιστημίου Πατρών (Αίθουσα Διαλέξεων, 1ος όροφος) και ώρα 18:00 – 20:00.

21.02.2018: Θεοχαρούλα Νιφτανίδου, Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, «Ο Ιωάννης Συκουτρής ως αναγνώστης του F. D. E. Schleiermacher»· (συνομιλήτρια: Αικατερίνη Καλέρη, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Φιλοσοφίας του 20ού αι, Πανεπιστήμιο Πατρών).

14.03.2018: Άρης Μαραγκόπουλος, Συγγραφέας – εκδότης, μελετητής του James Joyce, «Τζέιμς Τζόις: Giacomo Joyce. Μια παραδειγματική ιστορία πρόσληψης ενός μεταθανάτιου κειμένου»· (συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου, καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών).

28.03.2018: Γιάννης Δημητρακάκης, Επίκουρος καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης, «Ο κριτικός στοχασμός του Κ.Θ. Δημαρά τη δεκαετία του 1930»· (συνομιλήτρια: Άννα Κατσιγιάννη Επίκουρη καθηγήτρια Συγκριτικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών).

25.04.2018: Σταμάτης Ν. Φιλιππίδης, Ομότιμος καθηγητής Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Κρήτης, «Η διαδικασία της ανάγνωσης του λογοτεχνικού κειμένου: πρωτοβάθμιο και δευτεροβάθμιο επίπεδο νοήματος, αισθητική απόλαυση και αξιολόγηση»· (συνομιλήτρια: Ζέτα Γκότση, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Νεοελληνικής και Συγκριτικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών).

16.05.2018: Δημήτρης Αγγελάτος, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας και Θεωρίας της Λογοτεχνίας ΕΚΠΑ, «Ζητήματα διακαλλιτεχνικότητας: σχέσεις λογοτεχνίας και ζωγραφικής»· (συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου, καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών).

23.05.2018: Ιωάννα Ναούμ, Επίκουρη καθηγήτρια Γενικής και Συγκριτικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας, Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, «Δημήτριος Παπαρρηγόπουλος: Σκέψεις ενός ληστού, μελαγχολία ενός ποιητού και η καταδίκη της κοινωνίας»· (συνομιλήτρια: Άννα Κατσιγιάννη, Επίκουρη καθηγήτρια Συγκριτικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών).