«Από το χειρόγραφο στο αρχείο: Μεθοδολογία της έρευνας στις Βυζαντινές και Νεοελληνικές Σπουδές»

Τμήμα Φιλολογίας, συνδιοργάνωση: Εργαστήριο Παλαιογραφίας και ΕΑΤΤ
Τετάρτη 10/4/2024, Αίθουσα ΑΔ, ώρες 12.00 – 3.00 το μεσημέρι.

«Συνάντηση εργασίας» γύρω από τις σύγχρονες κατευθύνσεις της έρευνας στις Βυζαντινές και Νεοελληνικές Σπουδές, με άξονα τη χρήση, την αξιοποίηση, την ψηφιακή επεξεργασία και την έκδοση χειρογράφων και αρχειακών τεκμηρίων. Τις τελευταίες δεκαετίες, ολοένα και περισσότερο, η λεγόμενη «υλική στροφή» («materialturn») έχει θέσει στο προσκήνιο την υλικότητα των τεκμηρίων ως ένα ιδιαίτερο πεδίο γνώσης γύρω από τη «γενετική» των κειμένων, τη διασύνδεσή τους με το αρχείο και το «εργαστήρι» του συγγραφέα, τις διαδοχικές γραφές και επανεγγραφές τους, τις νέες τεχνολογίες. Από την άλλη μεριά, η διαδικασία της επιλογής, της συλλογής, της καταχώρισης αλλά και της ταξινόμησης των χειρογράφων και των αρχειακών τεκμηρίων έχει αποτελέσει αυτοτελές πεδίο έρευνας σε σχέση με τη συγκρότηση της επιστήμης αλλά και την πολιτισμική χρήση της πληροφορίας. Στη «συνάντηση εργασίας» θα ασχοληθούμε με θέματα που αφορούν την εμπειρική έρευνα, τη «φυσιογνωμία του/της αρχειακού», τις δυνατότητες και τις προοπτικές που ανοίγουν στην έρευνα η παλαιογραφία και τα λογοτεχνικά αρχεία. Μέσα από τις συγκεκριμένες μελέτες και τις παραδειγματικές περιπτώσεις, θα συζητηθούν ζητήματα θεωρίας αλλά και πρακτικής αξιοποίησης των πηγών, με στόχο να εξοικειωθούν οι φοιτητές/τριες με αυτό το ενδιαφέρον πεδίο της Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας. Τους και τις περιμένουμε!
Το πρόγραμμα αναλυτικά εδώ.