Στις 25 Μαΐου 2021, η Κατερίνα Κωστίου, Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών μίλησε με θέμα “Εργαστήριο Νεοελληνικής Φιλολογίας: Αρχειακά Τεκμήρια-Τύπος: δράσεις και προοπτικές” στο Colloquium του ΠΜΣ Νεοελληνικής Φιλολογίας του ΑΠΘ.

Στις 15 Απριλίου 2021, η Κατερίνα Κωστίου έδωσε ομιλία με θέμα “Εργαστήριο Νεοελληνικής Φιλολογίας: Αρχειακά Τεκμήρια-Τύπος: στόχοι και προοπτικές” στο Colloquium του Τμήματος Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Άμστερνταμ.

To περιοδικό Πλανόδιον παρουσιάστηκε στο διεθνές συνέδριο “Off the Radar: Periodical Print Media Outside Mainstream Culture, 1800 -Today”, το οποίο διοργανώθηκε από το Obama Institute και το University of Göttingen, 30-31/1/2021, από την υποψ. διδάκτορα του Τμήματος Φιλολογίας, Ματίνα Παρασκευά, με τίτλο εισήγησης“Wandering Words: The Case of the Greek Periodical Πλανόδιον (Planόdion)”.

Παρουσίαση πάνελ στο πλαίσιο του 8ου Διεθνούς Συνεδρίου της European Society for Periodical Research (Esprit), με τίτλο «Περιοδικά και Οπτικός Πολιτισμός» (Εθνική Βιβλιοθήκη, Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, 11-13 Σεπτεμβρίου 2019) (http://esprit2019athens.com/).

Στο πάνελ συμμετείχαν (με σειρά οργάνωσης):
⸎ Κατερίνα Κωστίου, «Από το “ιλουστρασιόν” χαρτί στο “μαστοριλίκι”: μια απόπειρα “οπτικής” ανάγνωστης του περιοδικού Πλανόδιον»,
⸎ Άννα Μαρίνα Κατσιγιάννη, «Τα “ωραία κολίμπρια της Γραφής” και οι Ιστορίες Μπονζάι, ένα “ιστολόγιο για το μικρό διήγημα”»
⸎ Άννα Μαρία Σιχάνη, «Ηλεκτρονικά λογοτεχνικά περιοδικά, ψηφιακός οπτικός σχεδιασμός και λογοτεχνική κουλτούρα».

Στο τέλος του Συνεδρίου, στο Plenary Session παρουσιάστηκε το ΕΑΤΤ από την Κατερίνα Κωστίου.

Στις 5 Φεβρουαρίου 2022, η Κατερίνα Κωστίου, Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας, Πανεπιστήμιο Πατρών μίλησε με θέμα “Εργαστήριο Νεοελληνικής Φιλολογίας: Αρχειακά Τεκμήρια-Τύπος: δράσεις και προοπτικές” στο 7ο Colloquium Μεταπτυχιακών Φοιτητών, Υποψήφιων Διδακτόρων και Μεταδιδακτορικών Ερευνητών του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας του ΔΠΘ.