Εαρινό εξάμηνο 2020-2021

5/3/2021
Gonda Van Steen, (King’s College London), «Adoption, Memory, and Cold War Greece: Παρουσίαση βιβλίου»

16/4/2021
Φιόνα Αντωνελλάκη (Princeton) και Άννα-Μαρία Σιχάνη (University of Sussex), «Τεχνολογίες ήχου, ηχητικά αρχεία και νεοελληνική λογοτεχνική ιστορία»

23/4/2021
Μαρία Μπολέτση (Πανεπιστήμιο Άμστερνταμ), «Κρίση, κριτική και μελλοντικότητα: Ελλάδα, Μεσόγειος, Νότος»

14/5/2021
Γιάννης Στάμος (Princeton), «Κουλτούρα και πολιτική κατά τη μεταξική δικτατορία (1936-1941)»

Υπεύθυνοι Οργάνωσης: Ελένη Παπαργυρίου, Γιάννης Παπαθεοδώρου

Οργάνωση: ΠΜΣ Νεοελληνικής Ειδίκευσης

Χειμερινό εξάμηνο 2020-2021

15/1/2021: Στέφανος Κακλαμάνης, «Χαρτογραφώντας τη φύση των πραγμάτων. Η κριτική ποίηση στα χρόνια της Αναγέννησης» (συνομιλητές: Αναστασία Αθήνη, Ελένη Παπαργυρίου – συντονιστής: Γιάννης Παπαθεοδώρου)

18/12/2020: Χριστίνα Ντουνιά, «Αργοναύτες και Σύντροφοι. Όψεις του λογοτεχνικού πεδίου στη δεκαετία του 1930» (συνομιλητές: Ελένη Παπαργυρίου, Γιάννη Παπαθεοδώρου)

Υπεύθυνοι Οργάνωσης: Ελένη Παπαργυρίου, Γιάννης Παπαθεοδώρου

Οργάνωση: ΠΜΣ Νεοελληνικής Ειδίκευσης

26/2/2020: Μαίρη Μικέ, «Δοκιμασίες. Όψεις του οικογενειακού πλέγματος στο νέο μυθιστόρημα 1922-1974: Ανάδειξη μιας συγγραφικής πορείας» (συνομιλητής: Γιάννης Παπαθεοδώρου)

18/12/2019: Αεξάνδρα Σαμουήλ, «Νίκος Εγγονόπουλος: ο μυστικός Φοίνιξ» (συνομιλήτρια: Άννα-Μαρίνα Κατσιγιάννη)

11/12/2019: Κατερίνα Τικτοπούλου, «Ψηφιακή – γενετική έκδοση των αυτογράφων του Διον. Σολωμού» (συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου)

4/12/2019: Χρήστος Μπιντούδης,«Λεοπάρντι, Καβάφης και το ζήτημα της ηδονής» (συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου)

27/11/2019: Λεωνίδας Εμπειρίκος, «Το αρχείο του Ανδρέα Εμπειρίκου» (συνομιλήτρια: Άννα-Μαρίνα Κατσιγιάννη)

6/11/2019: Χριστίνα Ντουνιά, «Ο Ε.Α. Πόε και η λογοτεχνία της Décadence» (ΒΚΠ, 2οςόροφος)

Υπεύθυνη οργάνωσης:  Άννα-Μαρίνα Κατσιγιάννη, Επίκουρη καθηγήτρια Συγκριτικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

Οργανωτική ομάδα: Μαρία Γλάρου, Βασιλική Κανελλοπούλου, Λουίζα Καπελησίου, Ματίνα Παρασκευά, Ακριβή Τσιγάρα, Γιώργος-Δημήτρης Χαριτάτος, Δημήτρης Χείλαρης

29/5/2019: Αλέξης Πολίτης, ομότιμος καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης: «1830-1880. Οι δρόμοι του εθνικού συναισθήματος και του Ρομαντισμού». (συνομιλήτρια: Στέση Αθήνη)

20/3/2019: Βαγγέλης Χατζηβασιλείου, συγγραφέας-κριτικός λογοτεχνίας: «Άτομο και κοινωνία στη μεταπολιτευτική πεζογραφία». (συνομιλήτρια: Γεωργία Γκότση)

6/3/2019: Σωκράτης Νιάρος, δρ. Νεοελληνικής Φιλολογίας-διδάσκων στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων: «Βραβεία, μετάλλια, παράσημα: Η θεσμική διαχείριση των λογοτεχνικών αξιών στην Ελλάδα (1910-1942)». (συνομιλήτρια: Ελένη Παπαργυρίου)

07/11/2018:  Νίκος Μαθιουδάκης, Δρ Υφογλωσσολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, «Έργα από χειρόγραφα του Νίκου Καζαντζάκη: Ο Ανήφορος»  (συνομιλήτρια: Ελένη Παπαργυρίου)

17/10/2018: Αναστασία Νάτσινα, Επίκουρη Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, «Σκέψεις και παρατηρήσεις για μια ιστορία του νεοελληνικού διηγήματος με ποσοτικές μεθόδους» (συνομιλήτρια: Στέση Αθήνη)

Υπεύθυνη οργάνωσης: Στέση Αθήνη, Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών

Οργανωτική ομάδα: Μαρία Γλάρου, Βασιλική Κανελλοπούλου, Λουίζα Καπελησίου, Βίβια Παναγιωτοπούλου, Ματίνα Παρασκευά, Ακριβή Τσιγάρα, Γιώργος-Δημήτρης Χαριτάτος, Δημήτρης Χείλαρης

23/05/2018: Ιωάννα Ναούμ, Επίκουρη καθηγήτρια Γενικής και Συγκριτικής Φιλολογίας, Τμήμα Φιλολογίας, Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, «Δημήτριος Παπαρρηγόπουλος: Σκέψεις ενός ληστού, μελαγχολία ενός ποιητού και η καταδίκη της κοινωνίας»· (συνομιλήτρια: Άννα Κατσιγιάννη)

16/05/2018: Δημήτρης Αγγελάτος, Καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας και Θεωρίας της Λογοτεχνίας ΕΚΠΑ,«Ζητήματα διακαλλιτεχνικότητας: σχέσεις λογοτεχνίας και ζωγραφικής»· (συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου)

25/04/2018: Σταμάτης Ν. Φιλιππίδης, Ομότιμος καθηγητής Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών Πανεπιστημίου Κρήτης, «Η διαδικασία της ανάγνωσης του λογοτεχνικού κειμένου: πρωτοβάθμιο και δευτεροβάθμιο επίπεδο νοήματος, αισθητική απόλαυση και αξιολόγηση»· (συνομιλήτρια: Γεωργία Γκότση)

28/03/2018: Γιάννης Δημητρακάκης, Επίκουρος καθηγητής Νεοελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης, «Ο κριτικός στοχασμός του Κ.Θ. Δημαρά τη δεκαετία του 1930»· (συνομιλήτρια: Άννα Κατσιγιάννη)

14/03/2018: Άρης Μαραγκόπουλος, Συγγραφέας – εκδότης, μελετητής του James Joyce, «Τζέιμς Τζόις:Giacomo Joyce. Μια παραδειγματική ιστορία πρόσληψης ενός μεταθανάτιου κειμένου»· (συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου)

21/02/2018: Θεοχαρούλα Νιφτανίδου, Επίκουρη καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, «Ο Ιωάννης Συκουτρής ως αναγνώστης του F. D. E. Schleiermacher» (συνομιλήτρια: Αικατερίνη Καλέρη, Αναπληρώτρια καθηγήτρια Φιλοσοφίας του 20ού αι, Πανεπιστήμιο Πατρών).

05/04/17: Αλεξάνδρα Σαμουήλ,  «Αριθμολογία, αναλογία και ποίηση» (Συνομιλήτρια: Άννα Κατσιγιάννη)

22/03/17: Γιάννης Παπαθεοδώρου, «Ρητορική και ιστορία στον Κ.Π. Καβάφη» (Συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου)

15/03/17: Έλλη Φιλοκύπρου, «Νησίδα σωτηρίας του Χάμου Νησίδα: Υποκείμενο, χωροχρόνος και ποιητική πράξη στη συλλογή Εν γη αλμύρα του Βύρωνα Λεοντάρη» (Συνομιλήτρια: Κατερίνα Κωστίου)

22/ 02/17: Θανάσης Αγάθος, «Ο Γρηγόριος Ξενόπουλος και η έβδομη τέχνη» (Συνομιλήτρια: Γεωργία Γκότση)